Zapomniana ozdoba- aksamitka

Aksamitka to elegancka ozdoba w postaci czarnej opaski na szyję, zazwyczaj wykonanej z aksamitu. Zapomniana od lat, dziś przeżywa swoją drugą młodość w strojach stylizowanych na styl Vintage.
Aksamitka noszona była w czasach, gdy panowała moda na odsłonięte ramiona i głębokie dekolty. Szczególnie popularna była w okresie secesji. Aksamitka mogła być ozdobiona drogimi kamieniami lub broszką. Wbrew pozorom, aksamitka to nie tylko jedna z wielu ozdób, noszonych przez kobiety na przełomie dziejów. Swojego czasu, znaczenie aksamitki urosło także do rangi symbolu narodowego. W okresie polskiej żałoby narodowej, po powstaniu styczniowym, stanowiła jedyną biżuterię noszoną wówczas przez kobiety. Na znak solidarności i bólu po stracie rodaków, kobiety przypinały do niej złoty krzyżyk.
Moda na noszenie aksamitek powróciła w latach 60, lecz stanowiła jedynie element oficjalnego i bardzo eleganckiego stroju.
Dziś aksamitki noszone są jedynie przez miłośniczki stylu Vintage. Co prawda, ostatnio mieliśmy okazję oglądać aksamitkę na szyi Olgi Bołądź w niedzielnym odcinku Tańca z Gwiazdami.


Jednakże wykorzystanie aksamitki w stroju estradowym, to zdecydowanie za mało, aby mówić o powrocie mody na czarne opaski. Jeżeli jednak lubisz oryginalne dodatki i eksperymenty ze strojem, możesz śmiało założyć aksamitkę do służbowego stroju do pracy. Zawieszając na niej modny wisiorek, nadasz jej bardziej nowoczesnego wyglądu.

Opublikowano w kategorii: Dodatki.

Możliwość komentowania jest wyłączona.